69-68-67-66-65-64-63-62-61-60-59-58-57-56-55-54-53-52-51-50-49-48-47-46-45

Nulová dieta

7. září 2013 v 11:22
Jde vlastně o hladovku, při níž se naléváte vodou. Úkolem hladovění by mělo být mobilizaci a využití vlastních zásob energie. Ve skutečnosti organismus začne energií šetřit, sníží její výdej, a kromě odbourávání tukových zásob organismus likviduje i sám. Pokud tělo nemá energii na svou činnost, sáhne na bílkoviny ve svalstvu jako na bohatý zdroj energie. Sportovat a hladovět je velmi nebezpečné. K nulové dietě by se mohly uchýlit pouze skutečně obézní lidé. Lze ji použít pouze na krátkou dobu, nanejvýš na dva tři dny jako očistnou kúru.

Nulová dieta přináší výrazné kilogramové úbytky na hmotnosti, ale to nejsou jen odstraněny tuky. Kromě nich odbourává i velké množství svalové hmoty. Kyselé produkty z rozložených tuků mohou ohrozit organismus, hrozí vám ketoacidóza (zhoršení diabetického stavu), rozvrat minerálového metabolismu, což může v kritických případech způsobit bezvědomí až smrt. Hlad působí negativně na psychiku člověka. Zapříčiňuje stres, depresi, agresivitu, nespokojenost, vnitřní neklid, projevy dny, závratě až omdlévání.

Nulová dieta je vlastně vyloučení veškeré stravy kromě vody. Minerály, soli a vitamíny se přidávají do organismu v podobě přípravků. Kromě tuků bohužel vaše tělo odbourá i velké množství svalové hmoty, vody a solí. Nulová dieta - představuje kompletní hladovku. Lze ji dodržovat nepřetržitě po dobu maximálně 14 dní a na nemocničním lůžku. Obdobou nulové diety jsou opakované čtyřdenní hladovky s třídenní absencí. Při prvním způsobu průměrně pacient zhubne za 14 dní o 9-10 kg, při opakované hladovce (4 cykly) zhubne za 1 měsíc kolem 12 kg. V obou případech představuje hladovka extrémní zátěž pro játra, která musí transformovat tuky na ketolátky (vznikají, když se při výměně látkové spálí příliš mnoho tuků) a zajistit tvorbu vší glukózy z bílkovin, protože hladina krevního cukru nesmí poklesnout pod 3,3 mmol / 1 . Játra se také musí vyrovnat s překyselením krve, která je vyvolána ketony a nedostatkem minerálů, především draslíku, který je nezbytným prvkem pro energetické přeměny. Nulová dieta představuje enormní zátěž i pro ledviny, které musí odstraňovat produkty rozpadu tělesných bílkovin. Srdeční sval musí pracovat nepřetržitě, ačkoli jiným svalům během hladovky vzhledem k nepříznivé metabolické podmínky pracovat velmi nechce. Srdeční sval je drážděn vyšší hladinou mastných kyselin, které narušují jeho pracovní rytmus. Tyto zmíněné příznaky můžeme zmírnit podáváním různých minerálů (sodík, draslík) a vitamínů (C, B). Rozpad tělesných proteinů a tedy i ztrátu svalstva můžete ovlivnit mírným cvičením, které zařadíme během hladovky.

Nulová dieta by měla být použita pouze v krajních případech jako je například předoperační příprava. Nejhorší je, že hubnoucí takové hubnutí nezvládá psychicky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
JSEM PRO ANA........ NO A CO?????????????